Cenaze Çiçekleri

Sevdiğimiz kişiyi kaybetmek hayattaki en acı olaylardandır. Böyle zamanlarda elimizden gelen tek şey, yakınını kaybetmiş dostlarımıza ve tanıdıklarımıza destek olmaktır ve acılarını paylaşmaktır. Dostlarımızı veya sevdiklerimizi son yolculuklarına uğurlarken, ailesine ve yas tutan yakınlarına baş sağlığı dilemek için cenaze çiçekleri göndermek isteriz. Kelimelerin kifayetsiz olduğu yerde, çiçekler yardımımıza koşar. Cenaze için gönderilecek çiçekler konusunda kararsızlık yaşayabiliriz. Kırmızı karanfiller, papatyalar, zambaklar, lilyumlar ve ölüm çiçeği olarak bilinen glayöller en çok tercih edilen cenaze çiçekleridir. Cenaze törenlerinde, cenaze çiçekleri ile hazırlanmış çelenkler, ferforjeler ve tabut çiçek aranjmanlarıdır. Bir yakınımıza taziyelerimizi iletmek istediğimiz uygunsuz bir çiçek göndermekten kesinlikle kaçınırız. İzmir Çiçekçilik, cenaze merasimlerine özel hazırlanmış cenazeye çiçek kataloğu ürünlerini sunarak seçim yapmanızı kolaylaştırmaktadır.

Zambak
En bilinen cenaze çiçeklerinden olan zambaklar, saflık ve masumiyeti simgeler. Ölen kişinin karakter temizliği ve güzel yaşanmışlık anlamına gelir. Bu sebeple zambaklar özellikle cenaze çelenk ve cenaze ferforjelerinde sıklıkla kullanılır.

Kırmızı Karanfil
Kırmızı karanfil, ölümün sembolüdür ve klasik cenaze çelenkleri kırmızı karanfiller kullanılarak hazırlanır. Kırmızı karanfiller, hayranlık, sevgi ve özlem anlamlarına gelir.

Glayöl
Glayöl çiçeğinin diğer ismi ölüm çiçeğidir. Beyaz renkli, uzun ve görkemli çiçek glayöl, ahlaki güzellik ve onurlu bir yaşamı sembolize eder.

Lilyum
Lilyum en popüler zambak türüdür. Zambak ailesinin en estetik ve gözde üyesi lilyum çiçeği, kişiye duyulan sevgi, hayranlığı temsil eder. Lilyumlar, cenaze çelenklerinde ve ferforjelerde çokça kullanılır.

Papatya
Halk arasında papatya olarak bilinen krizantemler en bilinen geleneksel cenaze çiçeklerindendir. Küçük çiçekli krizantemlere papatya, büyük çiçekli olanlara ise gerbera ismi verilir. Cenaze çelenkleri hazırlanırken, gerberalar ve papatyalar sıklıkla tercih edilmesinin sebebi masumiyeti ve günahsızlığı simgelemesidir.

Cenaze Çelengi

Cenaze çelenkleri diğer çelenklerden farklı olarak yuvarlak zemin üzerine hazırlanır. Genellikle siyah kuşak ile sarılır ve çiçek renkleri olarak kırmızılar ve beyazlar tercih edilir. Kırmızı karanfiller, beyaz gerberalar, lilyumlar, glayöller cenaze çelenkleri için en çok tercih edilen geleneksel cenaze çiçekleridir. Cenaze çelengi iki ayak üzerine konumlandırılır ve çelenk boyu 2.7 metredir. Çelenk üzerine beyaz kuşağa büyük siyah puntolar ile talebe göre baş sağlığı dileği, gönderen şahıs ismi, logolu veya logosuz firma ismi yazılabilir. Çember şeklinde cenaze çelengi, usta ellerce muntazam şekilde hazırlanıp İzmir Çiçekçilik tarafından camiye, mezarlığa, eve veya istenilen adrese teslim edilir.

Cenaze Çelenk Modelleri

Cenaze çelenkleri daire şeklinde veya sütun şeklinde hazırlanmaktadır. Dairesel cenaze çelengi sonsuz yaşam anlamına gelir. Sütun cenaze çelenkleri ise özel hazırlanan büyük gösterişli cenaze çelenkleridir. Cenaze çelenk modelleri seçilirken, standart çelenklerden farklı olan mateme uygun dairesel veya özel sütun çelenkler seçilmelidir. 


Whatsapp ile Sipariş